Na této stránce naleznete praktické informace týkající se cestování a pobytu v Dubaji:
Turistické vízum
Cestování do Dubaje je opět o něco snadnější. Česká republika byla s platností od 22. 3. 2014 zařazena do zvýhodněného vízového režimu Spojených arabských emirátů (SAE) zvaného „visa on arrival“. V praxi to znamená, že držiteli cestovního pasu České republiky je při vstupu do země zdarma uděleno do dokladu vízové razítko opravňující k pobytu v délce 30 dnů. Tuto lhůtu můžete jednou za poplatek prodloužit u imigračních orgánů SAE (Department of Naturalization and Residency, Abu Dhabi/Directorate for Residency and Foreigners, Dubai). Celková lhůta pobytu je omezena na dobu 70 dnů (30 dní pobytu + 10 dní dodatečné lhůty pro vyřízení prodloužení pobytu + 30 dní prodlouženého pobytu).
Podmínkou pro udělení „visa on arrival“ je cestovní doklad s minimální platností 6 měsíců od data vstupu. Daný režim se nevztahuje na držitele diplomatických a služebních pasů, kteří nadále podléhají standardní vízové povinnosti.
V případě, že plánujete pobyt delší než 30 dnů, je zapotřebí vyřídit si vízum před cestou. Návštěvní vízum (visit visa) s platností až 90 dní, které je neprodloužitelné, mohou zprostředkovat v SAE sídlící organizace či jednotlivci, kteří za žadatele složí kauci a podají žádost na imigračním oddělení Ministerstva vnitra SAE v jednotlivém emirátu. Překročení povolené délky pobytu je penalizováno.
Více informací lze získat na zastupitelském úřadu SAE ve Vídni.
Užitečné odkazy k pobytové problematice v SAE:
Zdroj: MZV ČR
Povolení k pobytu pro vlastníky nemovitostí
Pro žadatele o dlouhodobější pobyt v Dubaji, resp. SAE, existuje několik možností v závislosti na výchozí situaci a požadavcích žadatele. Základní informace o podmínkách získání povolení k pobytu pro vlastníky nemovitostí v Dubaji a pro podnikatele uvádíme zde (dokument ke stažení – pdf).
Vzhledem k tomu, že se podmínky získání dlouhodobých pobytových víz/povolení k pobytu mohou měnit, doporučujeme si vždy ověřit aktuální informace na zastupitelském úřadu SAE ve Vídni.
Letecké spojení do Dubaje
Díky neustále se zvyšujícímu zájmu o cestování do Dubaje se také rozšiřuje nabídka a frekvence přímých letů mezi Prahou a Dubají. Nyní můžete letět do Dubaje a zpět sedm dní v týdnu. Zároveň s tím se snižují ceny letenek. V závislosti na období a obsazenosti lze koupit zpáteční letenku pod 5.000,- Kč.
V současné době provozují přímé letecké spojení „Praha – Dubaj“ následující letecké společnosti:
V případě, že je pro Vás výhodné využít jiné odletové místo, můžete letět do Dubaje také z Bratislavy, Vídně, Mnichova apod.
Časový posun
Dubaj se nachází v časovém pásmu UTC+4. To znamená, že časový posun oproti České republice je + 3 hodiny, v období letního času jen 2 hodiny.
Dokumenty
Pro vstup do Spojených arabských emirátů je vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země a cestovní zdravotní pojištění na dobu pobytu. Tzv. pas-blesk bez strojově čitelných údajů a bez nosiče biometrických prvků, který je vydáván s dobou platnosti na 6 měsíců, tudíž nelze pro cestu do SAE využít.
České ani mezinárodní řidičské průkazy nejsou zdejší policií akceptovány. Výjimkou jsou pouze krátkodobé turistické cesty, během nichž je možno zapůjčit si automobil po předložení platného českého a mezinárodního řidičského průkazu a kreditní bankovní karty. V případě dlouhodobého pobytu je nutno požádat na dopravní policii o vystavení místního řidičského průkazu, uhradit poplatek ve výši cca 4.000 AED a absolvovat přezkoušení v autoškole.
Měna
Oficiální měnou v Dubaji/SAE je Dirham (zkratky AED, DH nebo Dhs) a je standardně používána pro většinu plateb. Celosvětové hlavní měny jako USD, EUR, GBP jsou volně směnitelné v bankách, směnárnách a v hotelích. Dirhamy je možné získat ihned po příletu na letiště v Dubaji buď ve směnárnách nebo výběrem z bankomatu. Mezinárodně uznávané platební karty lze v Dubaji použít pro výběr z bankomatů nebo přímou platbu kartou.
- 1 AED = 6,43 Kč
- 1 AED = 0,23 EUR
- 1 AED = 0,27 USD
Pozn.: Orientační směnný kurz podle www.xe.com (leden 2015). Aktuální informace o kurzu AED k nejdůležitějším světovým měnám naleznete zde. Kurz AED vůči české koruně pak na stránkách ČNB v sekci Kurzy ostatních měn.
Jazyk
Oficiálním jazykem je arabština, nicméně pokud hovoříte alespoň trochu anglicky, neměli byste mít velké problémy se domluvit v obchodech, restauracích, v hotelu, s taxikáři apod.
Místní zvyky a odlišnosti
Dubaj je převážně kosmopolitním městem, které je vstřícné a tolerantní vůči cizincům a „západní“ kultuře. Nicméně i tak je vhodné dodržovat určité limity pro chování na veřejnosti. Umírněnost v oblékání a projevech na veřejnosti je nejlepším doporučením. Zejména ženy by měly dbát, aby na veřejných místech chodily oblékané se zahalením kolen a ramen.
Důležitá telefonní čísla
- Policie: 999
- Ambulance: 998
- Hasiči: 997
- Zastupitelský úřad ČR: 00971-2-6782800 (pro místní hovor: 02-6782800)
- Konzulární pohotovost: 00971-50-6628920, 00971-50-6210584; pro místní hovor: 050-6628920, 050-6210584
Zastupitelské úřady
Ambasáda České republiky v SAE
Adresa: Corniche Plaze Bldg.(former Citibank Bldg.), Salam Str., Tourist Club Area, Abú Dhabí; P.O. Box 27009
Telefon: +9712/6782800
Fax: +9712/6795716, +9712/6767558 (konzulární úsek)
Nouzová linka: +971/50/6628920
E-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: consulate_abudhabi@mzv.cz
Ekonomický úsek: commerce_abudhabi@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/abudhabi
Diplomatická působnost: pro Spojené arabské emiráty a Jemen
Konzulární působnost: vízová a konzulární pro Spojené arabské emiráty a konzulární pro Jemen
Úřední hodiny pro veřejnost: neděle – čtvrtek 09.00 – 15.30 hod. (časový rozvrh a dělení agend viz webová schránka úřadu)
Velvyslanectví SAE ve Vídni (spádová oblast pro občany ČR)
Adresa: Chimanistrasse 36, 1190 Vienna
Telefon: 00431-368 14 55
E-mail: vienna@mofa.gov.ae
Provozní hodiny úřadu: 09:00 – 15:00 hod.
Časový posun: +2 hod v době letního času, +3 hod v době zimního času.